October Green Challenge Wrap-up

Last week we collected all of our Trash from snack/lunch.  Ms. Naomi is going to make a collage using all of the trash collected from classes last week. This is a way for everyone to really see how much trash we produce in a week.

This week, students will be creating posters with their table groups, to either inform or persuade peers regarding including certain products in their lunches.

Here is more background on the benefits of trash-free lunches:

Packing a trash free lunch is good for the planet, and it’s also good for your pocketbook.  The average family in the US spends over $85 per year on plastic bags.  That means you can buy some replacement reusable containers for the ones that mysteriously don’t make it back home and still save money!  Plus, buying in bulk saves money.

A comparison at Jewel in late September of 4 common items showed that you can save a lot over the course of a year by buying large containers as opposed to individually wrapped foods.*

Product Cost per oz. for individual packages Cost per oz. to buy larger sized packages
Chobani yogurt $0.25 $0.19
Apple juice $0.06 $0.03 or $0.04 (size)
Sunchips $0.45 $0.38
Oreos $0.27 $0.19

It looks like only cents, but over a year, it adds up!  Go green and save green!

*Prices rounded to nearest cent.